تبلیغات
علمکی - عدد اول
  •  دانلود الکتروسکپ مجازی در سایت قرار داده شد
  • پاورپینت  پودمان عمران و مایع خنک کننده در سایت قرار داده شدند
  • چگونگی دانلود از آپلود بوی در سایت قرار داده شد

عدد اول

طبقه بندی: ریاضیات زبان طبیعت، 

بعد از دوران یونان باستان، نظریهاعداد در سده شانزدهم و هفدهم با زحمات ویت دو مزیریاک ، دوباره مورد توجه قرار گرفت. در قرن هجدهم اویلر و لاگرانژ به قضیه پرداختند و در همین مواقع لوژاندرو گاوس به آن تعبیر علمی بخشیدند. در ۱۸۰۱ گاوس در مقاله Disquisitiones Arithmeticæ حساب نظریه اعداد مدرن را پایه گذاری کرد.

چبیشف کران‌هایی برای تعداد اعداد اول بین یک بازه ارائه داد. ریمان اظهار کرد که حد تعداد اعداد اول از یک عدد داده شده تجاوز نمی‌کند. (قضیه عدد اول) و آنالیز مختلط را در تئوریتابع زتای ریمان گنجاند. و فرمول صریح تئوری اعداد اول را از صفرهای آن نتیجه گرفت. تئوری همنهشتی از گاوس شروع شد. او علامت‌گذاری زیر را پیشنهاد کرد:

چبیشف در سال ۱۸۴۷ به زبان روسی کاری را در این زمینه منتشر کرد و سره  آن را در فرانسه عمومی کرد. بجای خلاصه کردن کارهای قبلی، لوژاندر قانون تقابل درجهٔ دوم را گذاشت. این قانون از استقراء کشف شد و قبلاً اویلر آن را مطرح کرده بود. لوژاندر در کتاب تئوری اعداد  برای حالت‌های خاص آن را ثابت کرد. جدا از کارهای اویلر و لوژاندر، گاوس این قانون را در سال ۱۷۹۵ کشف کرد و اولین کسی بود که یک اثبات کلی ارائه داد. کوشی ؛ دیریشله او یک مقاله کلاسیک است؛ جکوبی که علامت جکوبی را معرفی کرد؛ لیوویل ؛ زلر ؛ آیزنشتین ؛ کومر و کرونکر نیز در این زمینه کارهایی کرده‌اند. این تئوری تقابل درجه دوم و سوم را شامل می‌شود (گاوس؛ جکوبی که اولین بار قانون تقابل درجه سوم را ثابت کرد ؛ و کومر).

نمایش اعداد با صورت درجه دوم دوتایی مدیون گاوس است. کوشی، پوانسو لوبکو بخصوص هرمیت به موضوع چیزهایی افزوده اند. آیزنشتاین در تئوری صورت‌های سه‌گانه پیشتاز است، و تئوری فرم‌ها به طور کلی مدیون او و اچ. اسمیت است. اسمیت دسته بندی کاملی از صورتهای سه گانه انجام داد و تحقیقات گاوس در مورد صورت‌های درجه دوم حقیقی به فرمهای مختلط افزود. جستجوهایی در مورد نمایش اعداد به صورت جمع ۴، ۵، ۶، ۷، ۸ مربع توسط آیزنشتاین ادامه یافت و اسمیت آن را کامل کرد.

دیریشله اولین کسی بود که در یک دانشگاه آلمانی در این مورد سخنرانی کرد. او در مورد بسط قضیه اویلر که می گوید:

 


که اویلر و لوژاندر برای 04 3 = n آن را ثابت کردند و دیریشله نشان داد که: z5 y5 x5 +.

بین نویسندگان فرانسوی بورل و پوانکاره ذهن قوی داشتند و تانری و استیلجزکرونکر، کومر، شرینگ ، باخمن و ددکیند آلمانی‌های پیشتاز هستند. در اتریش مقاله استلز   و در انگلستان تئوری اعداد ماتیو (قسمت اول، 1892) جزو کارهای عمومی دانشگاهی هستند. جنوچی، سیلوستر و جی. گلیشرr به این تئوری چیزهایی افزوده‌اند .

اعداد اول اعداد بسیار زیبا و جذابند و در عین حال معمای حیرت انگیز و سرگردان‌كننده ای را در برابر ریاضی دانان مطرح ساخته اند. تعریف این اعداد كاملا ساده است، رفتار آنها در سلسله اعداد و نحوه ظاهر شدنشان در آن كاملابی‌نظم و فاقد قاعده به نظر می‌آید و هرچه شمار بیشتری از آنها شكارمی‌شوند، كار شكار عدد بعدی دشوارترمی‌شود طی قرنهای متمادی ریاضی دانان در شرق و غرب عالم به جستجوی راههایی برای دستیابی به اعداد اول برخاسته‌اند و با این همه بهترین روشهایی كه تا بحال در این زمینه ابداع شده چنان كند است كه حتی پر سرعت‌ترین كامپیوتر های كنونی نیز نمی‌توانند كمك چندانی در شكار این اعداد شگفت انگیز كنند. بطوریكه اگر چندین میلیون بار به سرعت كامپیوتر های كنونی افزوده شود، تنها چند رقم به شماره ارقام بزرگترین عدد اولی كه تا به حال شناخته شده افزوده می‌گردد. ریاضی دانان در آرزوی دست یافته به روشی هستند كه با استفاده از آن بتوانند با سرعت به یافتن اعداد اول توفیق یابند و یا اگر با عددی هر اندازه پر رقم و بزرگ روبرو شدند بتوانند با سرعت مشخص سازند كه آیا عدد اول است ؟ یك گروه از ریاضی دانان هندی مدعی شده‌اند كه در آستانه دستیابی به همان آزمونی هستند كه ریاضی دانان قرنها مشتاقانه در آرزویش بوده اند. مانیندرا اگراوال ‪ ,Manindra Agrawalو دانشجویانش نیراج كایال‪Neeraj ‪Kayalو نیتین سكسنا ‪ Nitin Saxenaدر موسسه تكنولوژی كانپور مدعی شده‌اند كه در آستانه تكمیل آزمونی هستند كه اول بودن یا نبودن هر عدد طبیعی را با سرعت مشخص می‌كند. این آزمون در صورتی كه تكمیل شود می‌تواند تبعات و نتایج بسیار گسترده‌ای برای جهان كنونی به بار آورد  در سال ‪ ۲۰۰۱دو تن از دانشجویان او یعنی كایال و سكسنا به یك نكته بسیار حساس و فنی توجه كردند. ابتدا این مساله سبب شد تا گروه سه نفره در آبهای عمیق نظریه اعداد غوطه ور شوند، اما اندك اندك برایشان روشن شد كه تنها یك مانع در راه تكمیل روشی جهت آزمودن دقیق و سریع اعداد اول وجود دارد. مانع از این قرار بود كه روش آنان تنها در صورتی كار می‌كرد كه عدد اول مورد نظر كه با ‪ pنمایش داده می‌شود همواره در محدوده خاصی جای داشته باشد كه با اعدادی كه در آزمون شركت داده می‌شوند مرتبط باشد. مشخصه ویژه این مانع آن است كه عدد " ‪ p-1 " باید یك مقسوم علیه یا بخشیاب بسیار بزرگ باشد. گروه سه نفر ریاضی دانان هندی برای غلبه بر مشكل به هر دری زدند و با بررسی مقالات مختلف بالاخره دریافتند كه در سال ‪ ۱۹۸۵یك ریاضی‌دان فرانسوی به نام اتن فووری از دانشگاه پاریس ‪ ۱۱این نكته را به صورت ریاضی اثبات كرده است. به این ترتیب آخرین بخش معما حل شد و آلگوریتم پیشنهادی این سه نفر با موفقیت پا به عرصه گذارد. اما این موفقیت "مشروط" بود. به این معنی كه این روش برای اعداد اولی كه انسان در حال حاضر می‌توان به سراغ آنها برود از كارآیی چندانی برخوردار نیست. در روایت اولیه روش پیشنهادی، زمان لازم برای محاسبات كه متناسب با ارقام عدد اول مورد نظر بود، با آهنگ ‪ ۱۰۱۲ازدیاد پیدا می كرد. در روایتهای بهبود یافته اخیر این روش، سرعت ازدیاد زمان لازم برای محاسبات به ‪ ۱۰۷.۵كاهش یافته اما حتی در این حالت نیز این روش در مقایسه با روش آ پی آر تنها در هنگامی موثر تر خواهد بود كه تعداد ارقام عدد اولی كه قصد شكار و یافتن آن را داریم در حدود ‪ ۱۰۱۰۰۰باشد


درحال حاضر بسیاری از معاملات تجاری و نقل و انتقالات مالی و نیز مبادله اطلاعات محرمانه از طریق شبكه های مخابراتی مانند اینترنت و با بهره گیری از رمز كردن پیامها به انجام می‌رسد. اعداد اول در تنظیم این قبیل رمزها نقشی اساسی بر عهده دارند و از همین رو دستیابی به اعداد اول جدید كه دیگران از آن بی‌خبر باشند برای سازندگان این رمزها و نیز مشتریان آنان از اهمیت زیاد برخوردار است. اما اگر روش این محققان هندی تكمیل شود در آن صورت امنیت این قبیل نقل و انتقالات در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت. سابقه قرار گرفتن ریاضی دانان تحت جاذبه اعداد اول به قرنها پیش باز می گردد. در سال ‪ ۱۸۰۱كارل گائوس از بزرگترین ریاضی دانان اعلام كرد كه مساله تشخیص اعداد اول از اعداد غیر اول یكی از مهمترین مسائل حساب به شمار می‌آید. اعداد اول به یك معنا همان نقشی را در سلسله اعداد بازی می‌كنند كه اتمها در ساختار بنای كیهان دارند- این اعداد سنگ بنای ناپیدای دیگر اعداد محسوب می‌شوند. یكی از عادی‌ترین راههای شناسایی اعداد اول تقسیم آن به دیگر اعداد است. از طرف دیگر با اندكی تامل روشن می‌شود كه اعداد زوج عدد اول نیستند زیرا همگی بر ‪ ۲قابل قسمتند. اعدادی كه بتوان جذر آنها را به دست آورد نیز اول نیستند. اما این روشها برای شناسایی اعداد اول بزرگ به كلی بی‌فایده‌اند. به عنوان مثال اگر عدد اولی دارای ‪ ۱۰۰رقم باشد در آن صورت كل عمر باقیمانده از كیهان بر اساس نظریه های جدید كیهانشناسی نیز برای مشخص كردن اول بودن یا نبودن این عدد با این شیوه های متعارف كفایت نمی‌كند. بنابراین ریاضی دانان به سراغ روشهای دیگر رفته‌اند. مهمترین سوال در مورد همه این روشها آن است كه با چه سرعتی می‌توانند یك عدد اول را مشخص كنند و با ازدیاد ارقام عدد اول زمان لازم برای محاسبه چه اندازه طولانی تر می شود. اگر به عنوان مثال زمان محاسبه به توان ثابتی از شمار ارقام عدد ازدیاد یابد در آن صورت این روش روش قابل قبولی به شمار آورده می‌شود . به این نوع روشها كه زمان به صورت توانی در آنها افزوده می‌شود "روشهای توانی" می‌گویندروشهای دیگر كه زمان در آنها با سرعت بیشتری افزایش می‌یابد روشهای غیرتوانی نام دارند. به عنوان مثال روش تقسیم معمولی یك روش غیرتوانی برای یافتن اعداد اول است. در این روش زمان لازم برای تعیین اول بودن یك عدد با ‪ dرقم، برابر با ‪ /۱۰d/2این نوع روشها بسیار نامناسبند.   اعداد اول یكی از اساسی ترین چیز ها در ریاضیات هستند. آنها پس از قرن ها مطالعه هنوز دارای رموز بسیاری اند. ساختار مجموعه اعداد اول هنوز به درستی شناخته شده نیست. توضیح چگونگی توزیع آنها در قلب ریاضیات قرار دارد و نقش های مهمی برای مثال در زمینه رمز گشایی دارند. برای مطالعه در مورد اعداد اول محققین چیزی كه به نام لنز ریاضیاتی معروف است را توسعه داده اند كه به آنها اجازه می دهد تا در منظره های خاصی از اعداد اول فوكوس كنند. 
     به تازگی دو ریاضیدان به نام های جان فریدلندر از دانشگاه تورونتو و هنریك ایوانیچ از دانشگاه روتگرز نیوجرسی دنیای ریاضیات را با خبر ساختن لنز جدیدی برای پالودن هرچه بیشتر اعداد اول متحیر ساختند. كار آنها مخصوصا از این لحاظ شگفت انگیز است كه مسئله مهمی در ریاضیات كه پیشرفتی در آن در صد سال اخیر رخ نداده را حل می كند.

     اهمیت كار فریدلندر و ایوانیچ را در تاریخچه آن می توان دید. اقلیدس اولین كسی بود كه نشان داد بینهایت عدد اول در بین اعداد صحیح وجود دارد. مدت ها بعد در سال 1837 گوستاو لجن دیریكله نشان داد كه اگر aو dنسبت به هم اول باشند در تصاعد حسابی a, a+d, a+2d, a+3d,…بی نهایت عدد اول وجود دارد.

با توجه به كارهای دیریكله دو سؤال به ذهن می رسد:

"در چه دنباله های دیگری از اعداد می توان بی نهایت عدد اول یافت؟" 
كسی می تواند چند وقت به چند وقت ظاهر شدن  اعداد اول در این دنباله ها را تعیین كند؟" 
     تكنیك هایی كه در دهه 1890 اختراع شد به ریاضیدانان اجازه می داد تا تقریب خوبی در مورد چند وقت به چند وقت ظاهر شدن اعداد اول در اعداد صحیح و همچنین دنباله هایی كه دیریكله بررسی نمود بدست آورند. اعداد طبیعی به چند عدد نخست مجموعه اعداد اول

  • بخش‌پذیری بر 2: شرط لازم برای آن که یک عدد بر 2 بخش‌پذیر باشد، آن است که رقم یکان آن زوج باشد مانند 30 ، 1996 ، 204.
  • بخش‌پذیری بر 3: شرط لازم برای آن که عددی بر 3 بخش‌پذیر باشد آن است که مجموع ارقام آن عدد بر 3 بخش پذیر باشد. مانند 192 (زیرا مجموع ارقام آنها برابر 12 می‌باشد).
  • بخش‌پذیری بر 5: شرط لازم برای آن که یک عدد بر 5 بخش‌پذیر باشد آن است که رقم یکان آن صفر یا 5 باشد، مانند 205 ، 410.
  • بخش‌پذیری بر 7: عددی بر 7 بخش‌پذیر است که اگر رقم اول سمت چپ آن را در 3 ضرب کرده و با رقم دوم سمت چپ جمع کنیم وحاصل را بر 7 تقسیم کنیم، سپس باقیمانده تقسیم را دوباره در 2 ضرب کرده و با رقم سوم از سمت چپ جمع و حاصل را بر 7 تقسیم کنیم و همین عملها را تا آخرین رقم ادامه دهیم، در پایان باقیمانده بر 7 تقسیم بر 7 برابر با صفر باشد.
  • بخش‌پذیری بر 11: عددی بر 11 بخش‌پذیر است که اختلاف مجموع ارقام مرتبه زوج (یکان ، صدگان ، ده هزارگان و ... ) با مجموع ارقام مرتبه فرد (دهگان ، هزارگان ، صدگان و ...) بر 11 بخش‌پذیر باشد.

در حالت m

عددی مانند m اول است اگر و تنها اگر m بر هیچ کدام از اعداد اول تابیشتر از جذر m بخش‌پذیر نباشد. برای تجزیه یک عدد به حاصلضرب عاملهای اول ، آن را به کوچکترین عدد اولی که بر آن بخش‌پذیر باشد تقسیم می‌کنیم و خارج قسمت را نیز بر کوچکترین عدد اولی که بر آن بخش پذیر باشد تقسیم می‌کنیم و این کار را تاجایی ادامه می‌دهیم که خارج قسمت یک باشد. در این صورت حاصلضرب مقسوم علیه‌ها ، حاصلضرب عاملهای اول عدد مورد نظر خواهد بود. مانند 45 = 22 + 32

کوچکترین مضرب مشترک دو عدد

کوچکترین مضرب مشترک دو عدد a و b عبارت است از کوچکترین عددی که بر هم بر a و هم بر b بخش‌پذیر باشد. برای پیدا کردن کوچکترین مضرب مشترک دو عدد b,a (ک.م.م) که آن را به صورت a,b نمایش می‌دهیم، ابتدا دو عدد a و b را به حاصلضرب عاملهای اول تجزیه می‌کنیم. سپس کوچکترین مضرب مشترک دو عدد عبارت است از حاصلضرب عاملهای مشترک و غیر مشترک با توان بیشتر که در تجزیه دو عدد موجود است. به عنوان مثال ک.م.م دو عدد 36 و45 برابر است با 22X32X5 یعنی 180 خواهد بود.

بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد

بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد a و b عبارت است از بزرگترین عددی که هم a و هم b بر آن بخش‌پذیر باشد. برای پیدا کردن بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد b,a را به حاصلضرب (ب.م.م) که آن را به صورت (a,b) نمایش می‌دهیم؛ ابتدا دو عدد a و b را به حاصلضرب عاملهای اول تجزیه می‌کنیم، سپس بزرگترین مقسوم علیه مشترک دو عدد عبارت است از حاصلضرب عاملهای مشترک دو عدد a و b با توان بیشتر که در تجزیه دو عدد موجود است. به عنوان مثال ب.م.م دو عدد 45 و 36 برابر با 32 یعنی 9 می‌باشد.

دو عدد متباین

دو عدد را نسبت به هم اول یا متباین گویند هر گاه ب.م.م آن دو عدد برابر با 1 باشد. برای مثال دو عدد 8 و 9 نسبت به هم اول هستند، زیرا 1=(9 و 8). بزرگترین مقسوم علیه مشترک n عدد نیز به همین صورت تعریف می‌شود. باید توجه داشت که در این حالت منظور از عاملهای مشترک ، اعداد اولی هستند که در تجزیه تمامی n عدد مشترک می‌باشد. برای هر دو عدد طبیعی a,b تساوی (a ,b).a,b=ab برقرار می‌باشد.

تعداد مقسوم علیه های مثبت یک عدد

در حالت کلی اگر عدد تجزیه به عوامل a به صورت P2α2X PnαnXP1α1 باشد، که در آن P1 ، Pn ، ... ، P2 اعداد اول متمایز می باشند، برای نوشتن یک مقسوم علیه از a می‌توانیم از عاملهای P1 به تعداد 0 و1 و......و α1 و از عاملهای P2 به تعداد 0 و 1و......و α2 و.... و بالاخره از عاملهای P1 به تعداد 0 و 1 و ... αn انتخاب کنیم که طبق اصل ضرب این عدد به تعداد (α1+1)X(α2+1)….(αn+1) مقسوم علیه خواهد داشت.

اصل ضرب

اگر از A1 به m1 ، A2 مسیر ، از A2 به m2 ، A3 مسیر و ... و از An به mn ، An+1 مسیر مستقل موجود باشد، آنگاه برای اینکه از A1 به An+1 برسیم، m1Xm2X...Xmn مسیر وجود خواهد داشت.

جذر

جذر یک عدد یعنی پیدا کردن ریشه آن عدد است. جذر nm برابر است با ریشه دومبه عدد صحیح بزرگتر از یک عدد اول گفته می‌شود اگر تنها مقسوم علیه (فاکتور) آن یک و خود آن عدد باشد. برای مثال مقسوم علیه‌های اول عدد ۱۰ اعداد ۲ و ۵ هستند. و شش عدد اول نخست ۲، ۳، ۵، ۷، ۱۱و ۱۳ هستند.

قضیه اساسی حساب (Fundamantal Theorem of Arithmethic) نشان می‌دهد که اعداد اول قالب‌هایی منحصر به فرد برای اعداد صحیح مثبت ایجاد می‌کنند: هر عدد صحیح مثبت از حاصل ضرب یک سری و فقط از اعداد اول ایجاد می‌شود (ترتیب مقسوم علیه‌ها را در نظر نمی‌گیریم.) این کلید نشان دهنده آن است که مقسوم علیه‌های اول هر عدد می‌توانند نماینده آن عدد باشند.

یونانیان باستان در قرن ۳ قبل از میلاد ثابت کردند که بینهایت عدد اول وجود دارد که به صورت نامنظم در بین اعداد صحیح پخش شده‌اند. از طرفی در قرن نوزدهم نشان داده شد که تعداد اعداد اول کمتر یا مساوی عدد n به عدد n/logn میل می‌کند (وقتی n بسیار بزرگ شود). پس n/logn حدس خوبی برای nامین عدد اول است.

غربال اراتستن(Sieve of Eratosthenes) هنوز هم مناسب ترین راه برای یافتن اعداد اول کوچک(مثلاً کمتر از ۱۰۰۰۰۰) است.گرچه بیشتر اعداد اول بزرگ با قسمت‌های خاصی ازقضیه لاگرانژ(Lagrange's Theorem) یافت می‌شوند

بزرگترین اعداد اول معمولاً از اعداد مرسن (Mersenne prime) بوده‌اند. چرا مرسن؟ زیرا روشی که اول بودن عدد بزرگ N در آن بررسی می‌شود به فاکتورگیری از N+۱ و N-۱ بستگی دارد و برای اعداد مرسن فاکتورگیری از N+۱ کار ساده‌ای است زیرا این عدد توانی از ۲ استده عدد اول مرسن نخست شناخته شده

اعداد اول مرسن به شکل ۲p-۱ هستند. آنها ساده‌ترین اعداد برای بررسی اول بودن آنها در رایانه‌های دودویی هستند و درنتیجه معمولاً بزرگترین اعداد اول شناخته شده از این نوع هستند. GIMPS دائماً در حال کشف این هیولاهاست.

---ردیف---

---عدد اول---

---تعداد ارقام---

---تاریخ کشف---

۱

۲۳۲۵۸۲۶۵۷-۱

۹۸۰۸۳۵۸

۲۰۰۶

۲

۲۳۰۴۰۲۴۵۷-۱

۹۱۵۲۰۵۲

۲۰۰۵

۳

۲۲۵۹۶۴۹۵۱-۱

۷۸۱۶۲۳۰

۲۰۰۵

۴

۲۲۴۰۳۶۵۸۳-۱

۷۲۳۵۷۳۳

۲۰۰۴

۵

۲۲۰۹۹۶۰۱۱-۱

۶۳۲۰۴۳۰

۲۰۰۳

۶

۲۱۳۴۶۶۹۱۷-۱

۴۰۵۳۹۴۶

۲۰۰۱

۷

۲۶۹۷۲۵۹۳-۱

۲۰۹۸۹۶۰

۱۹۹۹

۸

۲۳۰۲۱۳۷۷-۱

۹۰۹۵۲۶

۱۹۹۸

۹

۲۲۹۷۶۲۲۱-۱

۸۹۵۹۳۲

۱۹۹۷

۱۰

۲۱۳۹۸۲۶۹-۱

۴۲۰۹۲۱

۱۹۹۶

ده عدد اول دوقلوی نخست شناخته شده

اعداد اول دو قلو (Twin primes) اعداد اول به فرم p و p+۲ هستند یعنی تفاضل آنها ۲ است. حدسی وجود دارد که بی‌نهایت عدد اول دو قلو وجود دارد، اما تا به حال اثبات نشده. چون یافتن اعداد اول دوقلو در اصل پیدا کردن دو عدد اول است، بزرگترین اعداد اول دوقلوی شناخته شده نسبت به بزرگترین اعداد اول شناخته شده از گونه‌های دیگر کوچکتر است.

---ردیف---

---عدد اول---

---تعداد ارقام---

---تاریخ کشف---

۱

۲۰۰۳۶۶۳۶۱۳٬۲۱۹۵۰۰۰+۱

۵۸۷۱۱

۲۰۰۷

۲

۲۰۰۳۶۶۳۶۱۳٬۲۱۹۵۰۰۰-۱

۵۸۷۱۱

۲۰۰۷

۳

۱۹۴۷۷۲۱۰۶۰۷۴۳۱۵٬۲۱۷۱۹۶۰+۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۷

۴

۱۹۴۷۷۲۱۰۶۰۷۴۳۱۵٬۲۱۷۱۹۶۰-۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۷

۵

۱۰۰۳۱۴۵۱۲۵۴۴۰۱۵٬۲۱۷۱۹۶۰+۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۶

۶

۱۰۰۳۱۴۵۱۲۵۴۴۰۱۵٬۲۱۷۱۹۶۰-۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۶

۷

۱۶۸۶۹۹۸۷۳۳۹۹۷۵٬۲۱۷۱۹۶۰+۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۵

۸

۱۶۸۶۹۹۸۷۳۳۹۹۷۵٬۲۱۷۱۹۶۰-۱

۵۱۷۷۹

۲۰۰۵

۹

۳۳۲۱۸۹۲۵٬۲۱۶۹۶۹۰+۱

۵۱۰۹۰

۲۰۰۲

۱۰

۳۳۲۱۸۹۲۵٬۲۱۶۹۶۹۰-۱

۵۱۰۹۰

۲۰۰۲

ده عدد اول سوفی جرمین شناخته شده

عدد اول سوفی جرمین (Sophie Germain Primes) عدد اول فرد pای است که۲p+۱ هم اول باشد. این نام گذاری از اسم خانم سوفی جرمین است که قسمت اول آخرین قضیه فرما(Fermat's Last Theorem) (xn+yn=zn هیچ جواب ناصفری برای اعداد صحیح بزرگ‌تر از ۲ ندارد) را برای توانهای تقسیم پذیر بر این گونه اعداد اول اثبات کرد.

آخرین قضیه فرما پس از او توسط اندرو ویلز (Andrew Wiles) به طور کامل اثبات شد.

---ردیف---

---عدد اول---

---تعداد ارقام---

---تاریخ کشف---

۱

۴۸۰۴۷۳۰۵۷۲۵٬۲۱۷۲۴۰۳-۱

۵۱۹۱۰

۲۰۰۷

۲

۱۳۷۲۱۱۹۴۱۲۹۲۱۹۵٬۲۱۷۱۹۶۰-۱

۵۱۷۸۰

۲۰۰۶

۳

۷۰۶۸۵۵۵٬۲۱۲۱۳۰۱-۱

۳۶۵۲۳

۲۰۰۵

۴

۲۵۴۰۰۴۱۱۸۵٬۲۱۱۴۷۲۹-۱

۳۴۵۴۷

۲۰۰۳

۵

۱۱۲۴۰۴۴۲۹۲۳۲۵٬۲۱۰۷۹۹۹-۱

۳۲۵۲۳

۲۰۰۶

۶

۱۱۲۸۸۶۰۳۲۲۴۵٬۲۱۰۸۰۰۰-۱

۳۲۵۲۳

۲۰۰۶

۷

۱۸۹۱۲۸۷۹٬۲۹۸۳۹۵-۱

۲۹۶۲۸

۲۰۰۲

۸

۱۰۴۹۵۷۴۰۰۸۱٬۲۸۳۱۲۵-۱

۲۵۰۳۴

۲۰۰۶

۹

۶۱۰۷۸۱۵۵٬۲۸۲۰۰۲-۱

۲۴۶۹۳

۲۰۰۶

۱۰

۱۲۱۳۸۲۲۳۸۹٬۲۸۱۱۳۱-۱

۲۴۴۳۲

۲۰۰۲

ده عدد فاکتوریل نخست شناخته شده

اعداد اول به فرم n!±۱ را اعداد اول فاکتوریل (factorial primes) گویند.

هر عدد طبیعی مخالف یک که اول نباشد مرکب یا تجزیه پذیر می گوییم.

·        لازم به ذکر است که عدد یک نه اول و نه مرکب است و تنها عدد اول زوج عدد 2 است.

اگر n عددی مرکب باشد می توان گفت:

·        نتیجه: اگر P عددی اول . a و b اعدادی طبیعی باشند، در این صورت:

 

برهان:

چون P عددی اول است بنابراین تنها دو مقسوم علیه متمایز دارد. از اینکه P=ab و a

منبع:http://mathematical.blogfa.comعلیرضا عامری پنجشنبه 25 مهر 1392 نظرات( ادامه مطلب
chocolate
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:49 ق.ظ
Wonderful, what a weblog it is! This website gives valuable data to us, keep it up.
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:47 ب.ظ
انگار تو ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که شما به اندازه کافی اطلاعاتی از خود داشته باشید
کتاب را در آن یا چیزی نوشت. من فکر می کنم که شما فقط می توانید با چند p.c. انجام دهید
برای فشار دادن پیام به خانه کمی، اما به جای آن،
این وبلاگ فوق العاده است خوب خواندن مطمئنا برگشتم
islash heroes cheats
سه شنبه 8 اسفند 1396 09:24 ب.ظ
I think what you published was actually very reasonable.
But, what about this? suppose you were to create a awesome headline?
I am not suggesting your content is not solid, but suppose
you added a title to possibly get a person's attention? I mean علمکی - عدد اول is kinda vanilla.
You ought to glance at Yahoo's home page and watch how they create article headlines
to get people to click. You might try adding a video or a picture or two to get readers interested about everything've written. Just my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.
edibles
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:19 ب.ظ
سلام، فقط از طریق وبلاگ خود از طریق Google مطلع شدید
و متوجه شدم که این واقعا آموزنده است. من دارم می روم
برای مراقبت از brussels. اگر این موضوع را در آینده ادامه دهید، سپاسگزارم.
خیلی از مردم از نوشتن شما بهره خواهند برد.
به سلامتی!
amazing run 3d cheats
دوشنبه 16 بهمن 1396 10:05 ب.ظ
شما واقعا یک وب مستر عالی هستید. سرعت بارگذاری سایت
شگفت انگیز است این نوع احساس می کند که شما هر ترفند منحصر به فرد را انجام می دهید.
علاوه بر این، محتویات شاهکار است. شما یک فرایند با شکوه در این موضوع انجام داده اید!
Free Nintendo
پنجشنبه 7 دی 1396 08:44 ب.ظ
سلام! این پست وبلاگ نمیتواند بهتر نوشته شود!

از طریق این پست من به همسایه قبلی من یادآوری می کنم!
او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من این مقاله را به او می فرستم
کاملا مطمئن است که خواندن بسیار خوبی دارد.
تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
cam4 token hack mac os x
چهارشنبه 22 آذر 1396 01:17 ق.ظ
من توانستم از مقالات وبلاگ شما به خوبی راهنمایی کنم.
imvu credit hack
پنجشنبه 16 آذر 1396 02:41 ق.ظ
شما در واقع آن را به نظر می رسد بسیار آسان به همراه ارائه خود را با این حال من برای پیدا کردن این
مهم است که واقعا یک چیز است که من فکر می کنم من ممکن است توسط
هیچ چیز بد نیست این نوع احساس بسیار پیچیده و بسیار گسترده است
من من منتظر انتشار بعدی شما هستم، تلاش خواهم کرد تا آن را از بین ببرم!
std testing price
پنجشنبه 18 آبان 1396 10:46 ب.ظ
من معتقدم این یکی از اطلاعات بسیار مهمی برای من است.

و من خوشحالم خواندن مقاله شما. با این حال می خواهم به مشاهده برخی از نرمال
چیزها، سبک وب سایت عالی است، مقالات در حقیقت عالی است
: D. فقط کار درست، سلام
ask a psychic question
یکشنبه 14 آبان 1396 02:25 ق.ظ
من فکر می کنم این یکی از اطلاعات حیاتی برای من است. و من راضی به خواندن شما هستم
مقاله. با این حال می خواهم مشاهدات خود را در مورد برخی از چیزهای طبیعی، طعم سایت فوق العاده است،
مقالات در حقیقت زیبا هستند: D. فقط فعالیت درست، سلام
best psychic medium reading
یکشنبه 14 آبان 1396 02:02 ق.ظ
وب سایت بزرگ شما را در اینجا گرفتم.. سخت است برای پیدا کردن نوشتن عالی است
مثل شما امروزه من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی می کنم!
مراقب باش!!
best supplement insurance plans
یکشنبه 14 آبان 1396 01:44 ق.ظ
وبلاگ شیرین! من آن را در حالی که گشت و گذار در اطراف یاهو پیدا کردم
اخبار. آیا شما هر گونه پیشنهاد در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟
من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسد که آنجا بمانم!
با تشکر
best psychic medium
یکشنبه 14 آبان 1396 12:53 ق.ظ
سلام من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این هست
یک مقاله بسیار خوب نوشته شده. من مطمئن هستم که آن را نشانه گذاری کرده و دوباره به خواندن اطلاعات مفید خود بپردازم. از پستتان ممنونم.
مطمئنا برگشتم
clash royale gems hack
دوشنبه 8 آبان 1396 10:26 ب.ظ
سلام، پس از خواندن این پاراگراف شگفت انگیز، همچنین خوشحالم که به اشتراک بگذارم
تجربه من در اینجا با همسران من است.
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 03:02 ب.ظ
عکس فوق العاده اما من مایل به دانستن اگر شما می توانید کمی بیشتر در مورد این موضوع بنویسید؟
من می توانم بسیار سپاسگزار باشم اگر بتوانید کمی بیشتر توضیح دهید.
خیلی ممنون
cheap phone psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 01:04 ب.ظ
چه محتوایی از عدم ابهام و حفظ دانش شناخته شده با ارزش در ارتباط با احساسات غیر منتظره.
anonymous std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 12:42 ب.ظ
توحش استدلال های برجسته تلاش خوبی انجام دهید
real psychics
یکشنبه 16 مهر 1396 05:50 ب.ظ
من چیزهای خوب زیادی را اینجا خوانده ام. قطعا ارزش گذاری در نشانه گذاری
برای بازبینی من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید تا این نوع وب سایت فوق العاده را ایجاد کنید.
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:44 ق.ظ
I need to to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
I've got you book-marked to look at new things
you post…
phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:39 ق.ظ
من از پسر عموی من این وبلاگ را توصیه کردم. من دیگر مطمئن نیستم که آیا
این ارسال از طریق او نوشته شده است، زیرا هیچ کس دیگر چنین تقریبی تقریبا دشوار من را تشخیص نمی دهد.
شما باور نکردنی هستید! با تشکر!
std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:12 ق.ظ
عالی! این پاراگراف در واقع شگفت انگیز است، من در مورد موضوع این مقاله از ایده بسیار روشن استفاده کردم.
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:53 ب.ظ
من بیشتر از این خوشحالم که این صفحه را پیدا کنم
من می خواهم از شما بخاطر این شگفتی خوشمزه تشکر کنم
من قطعا هر بیت از آن را دوست داشتم و من شما را bookmarked برای دیدن چیزهای جدید در وب سایت شما.
foot complaints
شنبه 18 شهریور 1396 12:06 ب.ظ
This post is worth everyone's attention. Where can I
find out more?
chaturbatefreetokenshack.com
دوشنبه 13 شهریور 1396 06:51 ق.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google,
and found that it's really informative. I'm gonna watch out for brussels.

I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be
benefited from your writing. Cheers!
Ezekiel
دوشنبه 16 مرداد 1396 09:27 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
83 views. I know this is completely off topic but I had
to share it with someone!
How long does Achilles tendonitis last for?
یکشنبه 15 مرداد 1396 06:51 ب.ظ
I really like what you guys are usually up too.

This sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I've you guys to my blogroll.
chaturbatetokenshack.online
شنبه 14 مرداد 1396 08:20 ب.ظ
Generally I don't learn article on blogs, however I wish to say
that this write-up very compelled me to try and do so!
Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.
matildekirschman.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 01:05 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much.
I hope to give something back and help others like you helped
me.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 11:50 ق.ظ
Undeniably consider that which you said. Your favourite justification appeared
to be at the web the easiest thing to consider of. I say to you, I
definitely get annoyed at the same time as other folks think about worries that they
just do not know about. You controlled to hit the nail upon the top
as neatly as defined out the whole thing without having side-effects , folks could
take a signal. Will likely be again to get more. Thank you
لیگ جزیره
سه شنبه 15 دی 1394 01:37 ب.ظ
وب سایت تخصصی تحلیلی خبری ورزشی اخبار لیگ برتر فوتبال انگلستان و باشگاه های لیورپول ، منچستر سیتی ، چلسی ، منچسترسیتی و منچستر یونایتد همه و همه در وب سایت لیگ جزیره با آدرس : http://www.ligejazire.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر